NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY
1) Co je Jarní liga v Kanadě?
Jarní liga je vlastně takový posezonní tréninkový doplněk s turnaji. Za mořem totiž nefungují společné letní přípravy, v září začnou soutěže, které v únoru nebo v březnu skončí a děti pak mohou dělat cokoliv jiného. Z tohoto důvodu se rozjely právě tyto „Spring League“, které hráčům dávají možnost i po sezoně na sobě dál pracovat a zlepšovat se.
2) Kolik dětí se Jarní ligy účastní a co je čeká?
V současnosti se našeho kempu v Kanadě celkem účastní zhruba 50 dětí a trvá přibližně čtyři týdny. Původně jsme jezdili na šest týdnů, ale časem jsme zjistili, že kluci už jsou v posledních dvou týdnech méně soustředění, a proto jsme zareagovali a dobu jsme zkrátili.
Během kempu mají kluci připravený tréninkový plán, do kterého spadá kromě ledů také kondiční příprava na suchu, ale třeba i výuka angličtiny. Děti bydlí v rodinách, což je pro ně také velkým přínosem, nejen po stránce jazykové, ale i sociální.
3) Co všechno musí rodič udělat pro to, aby mohl své dítě na Jarní ligu v Calgary přihlásit?
Není to nic složitého. Stačí se přes formulář na našem webu přihlásit, následuje podpis smlouvy, vyřízení víza, které zabere pár minut a pár kliknutí na počítači. Jen chci upozornit, že je nutné, aby platnost pasu byla ještě minimálně půl roku po návratu do České republiky.
Poté si rodič vybere, jestli chce letenku přes naši agenturu, nebo bude volit vlastní cestu. Jakmile je letenka vyřízena, tak my dítě na letišti převezmeme a odlétáme do Kanady. Důležité však je, aby si děti vyřešily školu, protože celá akce se koná v průběhu školního roku – zhruba od poloviny května do poloviny června.
4) Rodiny, do kterých hráči putují, jsou vámi prověřené?
Samozřejmě. Máme agenturu, která rodiny vybírá a následně s nimi podepisuje smlouvy. Rodiny jsou prověřeny ze všech možných stran, abychom předešli možným problémům. Je to mix hokejových rodin, ale také rodin, které s hokejem nemají nic společného.
Rodiny poskytují hráčům maximální servis. Pokud má dítě třeba alergii, tak mu v tom rodina výjde maximálně vstříc. Jídlo mají děti připraveny a berou si jej s sebou, aby měly celý den co jíst.
U spousty rodin vzniknou za těch pár týdnů pevné vazby. Nejednou se nám stalo, že kanadská rodina byla na oplátku pozvána k nám do České republiky a celé rodiny spolu nadále udržují velmi přátelský blízký kontakt.
5) Co když dítě z jakéhokoliv důvodu nemůže absolvovat celý kemp od prvního do posledního dne?
To není vůbec žádný problém. Pokud tato situace nastane, tak vždy s každým domlouváme individuální přílet nebo odlet. Vždycky se to dá vyřešit.
6) Jak probíhají tréninkové jednotky a nominace na zápasy?
Princip je jednoduchý. Rozdělíme se na dvě skupiny, na starší a na mladší, ve kterých společně trénujeme. Co se týče zápasů a turnajů, tak máme svoje týmy rozděleny podle věkových kategorií. Pokud nemáme v některé věkové kategorii dostatek hráčů, tak je doplňujeme o kanadské kluky z týmů, kteří s námi spolupracují.
Během dne na hráče čeká jednou nebo dvakrát denně led, dvakrát denně suchá příprava s kondičním trenérem, hodina české školy, hodina angličtiny a čas na oběd. Starší hráči, kteří již mají hotovou školu, mají program o něco volnější.
7) Co v případě, že se dítě na kempu zraní nebo onemocní?
Řešíme to okamžitě návštěvou soukromé kliniky. Každý z kluků má cestovní pojištění a v podmínkách máme také pojištění na hokej. V praxi to znamená, že my zaplatíme poplatek za návštěvu u lékaře, rodičům pak učet pošleme k proplacení a oni si od pojišťovny zažádají o navrácení peněz.
8) Jak je to se školní výukou během kempu?
Na rovinu říkáme, že jestliže jsou kluci od 08:30 do 16:30 na zimním stadionu, tak jednoduše nemůžou stihnout probrat tolik látky, jako by stihli, kdyby seděli ve školní lavici. Máme však s sebou konzultanta, který s nimi probírá učivo a látku, kterou si sami přivezli a dostali ji ve své škole. Určitě ale nejsme během kempu schopni učivo dohánět nebo plnohodnotně suplovat školní program.
Na školní výuku máme vyčleněnu hodinu denně a snažíme se zaměřovat na základní předměty – tedy na český jazyk a matematiku, případně přírodopis, zeměpis, fyziku a chemii. Čím dřív se ale rodiče rozhodnou své dítě do našeho kempu přihlásit, o to jednodušší je pak komunikace se školou a domluva na celoročním plánu, aby pak dítě s námi mohlo bez problémů odcestovat a mělo co nejméně školy a učení.
Samostatnou část výuky věnujeme angličtině, kterou děti vyučuje rodilá mluvčí. Jazyk si ale kluci zdokonalují i sami v rodinách, ve kterých bydlí a s nimi tráví svůj volný čas. To je velkou přidanou hodnotou našeho kempu. Kromě jazyku se děti učí také větší samostatnosti, což je ze strany rodičů přijímáno také velmi pozitivně.
9) Když je řeč o penězích, jak je to s kapesným? Co doporučujete?
My nechceme a ani nemůžeme brát odpovědnost za peníze dětí na sebe, abychom potom vysvětlovali, za co a proč dítě utratilo tolik a tolik. Ideální řešení je založit účet pro dítě, díky kterému mají rodiče absolutní a okamžitý přehled o tom, za co dítě peníze utratí a kolik peněz na účtu mají.
10) Mohou se rodiče přijet za svým dítětem do Kanady podívat?
Určitě ano. My to i doporučujeme a vítáme, protože rodiče uvidí, jak to v Kanadě funguje nejen v hokejové výchově, ale i v rodinách a životě obecně. Jsme schopni rodičům zajistit ubytování na hotelu a pomoci se zařízením auta.
11) Když se rodiče rozhodují, proč by své dítě měli poslat právě na tento projekt. Co jim to přinese?
Kromě zmiňovaného hokeje, o kterém jsme řekli už dost, je součástí projektů zapojení kluků do místních rodin. Kluci se díky tomu osamostatní, naučí se soběstačnosti v běžném životě, zjistí, jaké to je hospodařit s penězi. Získávají nové přátelé na celý život a v neposlední řadě se skvěle zlepší v angličtině. Kromě toho poznají kus světa, zkusí si život v cizí zemi, poznají, jak se žije v milionovém velkoměstě. A je toho určitě ještě mnohem víc.